Olsztynecki Budżet Obywatelski – jakie zmiany w tegorocznej edycji?

Ograniczenie maksymalnej kwoty projektu, możliwość elektronicznego zgłaszania wniosków oraz losowanie miejsc na karcie do głosowania. To tylko niektóre zmiany w tegorocznej edycji Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego, która wystartuje 8 maja.

W kwietniu, w ramach Zespołu Koordynującego, pracowaliśmy nad zasadami drugiej edycji Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego (dalej OBO). Właściwie to rozstrzygaliśmy propozycje mieszkańców, które wynikały z przeprowadzonych w styczniu ankiet podsumowujących. Nie planujemy rewolucyjnych zmian.

Nowością będzie ułatwienie dotyczące składania projektów do OBO. W tegorocznej edycji mieszkańcy będą mogli złożyć wniosek nie wychodząc z domu. W tym celu udostępniony zostanie elektroniczny formularz na stronie internetowej www.obo.olsztynek.pl. Autor projektu będzie weryfikowany na podstawie podanych danych osobowych. W przypadku osób niepełnoletnich będzie wymagana zgoda rodzica lub opiekuna, który również powinien podać swoje dane osobowe do weryfikacji. Do wniosku trzeba będzie dołączyć skan listy z podpisami poparcia (min. 25 podpisów, podobnie jak w poprzednim roku).
Projekty w dalszym ciągu będą mogły dotyczyć wszystkich spraw, które mieszczą się w katalogu zadań własnych gminy. Nabór wniosków zostanie wydłużony. Wystartuje 8 maja i potrwa do 22 czerwca br.

W tym roku pula środków, o której przeznaczeniu zdecydują mieszkańcy Olsztynka, wyniesie 250 000 zł. Zgodnie z sugestiami mieszkańców, ograniczyliśmy maksymalny koszt projektu. W bieżącej edycji kwota złożonego projektu nie będzie mogła przekroczyć 100 000 złotych. Dopuściliśmy również możliwość, w razie potrzeby, wydłużenia weryfikacji złożonych projektów, maksymalnie do 30 dni roboczych.

W celu ustalenia kolejność projektów na karcie do głosowania, odbędzie się losowanie miejsc. Wprowadzamy ułatwienia w głosowaniu papierowym (do urn) dla osób niepełnoletnich. Zgoda rodzica/opiekuna będzie integralną część kart do głosowania
Niezwłocznie po zakończeniu głosowania w Urzędzie Miejskim w Olsztynku odbędzie się obliczenie kart do głosowania wyjętych z urn. Natomiast po zweryfikowaniu głosów przez pracowników Urzędu odbędzie się obliczenie wyniku głosowania.
W tegorocznych zasadach dodaliśmy zapis, że w przypadku braku możliwości zrealizowania wybranego w głosowaniu projektu, z przyczyn niezależnych od Urzędu Miejskiego w Olsztynku, do realizacji przyjmuje się kolejny projekt mieszczący się w puli środków zaplanowanych na dany rok.
Dopuszczamy możliwość, aby autorzy projektów promowali zgłoszone inicjatywy we własnym zakresie. Postanowiliśmy jednak doprecyzować kwestię wykorzystywania oficjalnego logo OBO. Będzie ono mogło być używane wyłącznie na oficjalnych materiałach przygotowanych przez Urząd Miejski w Olsztynku. Użycie logo na innych materiałach będzie wymagało uzyskania odpowiedniej zgody. Jej brak będzie oznaczał, że materiały będą usuwane lub niszczone, a ich autorzy zostaną wezwani do zaprzestania używania oficjalnego logo.

Nabór wniosków wystartuje 8 maja i potrwa do 22 czerwca br. Ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do OBO powinniśmy poznać do 24 sierpnia. Natomiast głosowanie na projekty odbędzie się w dniach 14-28 września. Zwycięskie projekty poznamy do 16 października 2017 roku. 

Czego nie uwzględniliśmy?

Podział OBO na dwie grupy projektów: ogólnomiejskie i osiedlowe. W Olsztynku mamy cztery osiedla. W tym przypadku musielibyśmy ograniczyć się tylko do projektów osiedlowych. Głównie z powodów finansowych.

Możliwość głosowania przez mieszkańców gminy. Olsztynecki Budżet Obywatelski powstał jako alternatywa dla funduszu sołeckiego działającego od lat w naszej gminie. Chodziło o to, aby także mieszkańcy miasta mogli decydować o przeznaczeniu części środków z gminnego budżetu.

Określenie dolnej granicy wieku dla mieszkańców biorących udział w OBO. Nie ma przesłanek by ograniczyć wiek. Osoby niepełnoletnie nie dominowały w pierwszej edycji. Udział w głosowaniu wzięło zaledwie 209 osób nieletnich, co stanowiło  14% wszystkich głosujących. Trzeba raczej nad tym popracować, by zachęcić dzieci i młodzież do zaangażowania się w ten proces.

Zmian w rozdziale funduszy. Chodzi głównie o pełne wykorzystanie puli środków zaplanowanych na dany rok. W tym celu ograniczyliśmy maksymalną kwotę projektu. Nie daje to gwarancji na wykorzystanie wszystkich środków, ale nie przewidujemy możliwości „przeskakiwania” projektów, w celu wykorzystania całego zaplanowanego budżetu.

Już dziś zachęcam każdego do zaangażowania się w ten proces. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na stronie www.obo.olsztynek.pl

Autor tekstu: Robert Waraksa